Arınç’ın üç eleştirisi: Hizbullah, başörtüsü, ekonomi

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Elips TV Youtube kanalında gazeteci Ömer Şahin’in sunduğu ‘Portreler’ programının konuğu oldu. Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta seçimi kazanacağını savunan Bülent Arınç, hayat pahalılığını eleştirdi, Hizbullah’a karşı çıktı, başörtülü hakkında konuştu.

İşte Bülent Arınç’ın röportajından dikkat çeken bölümler:

“İSLAM’I TEMSİL EDİYORUM İDDİASINDA OLANLARIN…”

Bülent Arınç, “Bugün İslamiyet anlayışı ya da Müslümanlık anlayışı çok sorgulanır hale geldi. Bazı profesörlerimiz hangi İslam? Nasıl İslam? Sorusunu sorarak videolar yayınlıyorlar. Bunun için enstitüler kuruldu. İslamiyet’teki ilk fıkıh anlayışının bugün değişimlere uğradığını görmemek hala katı bir taassup içerisinden karar verebilmek, ya İran modeline ya da selefi modeline götürecek noktalara geldi. Bir Hizbullah anlayışının sahip olduğu Müslümanlığı ile DAEŞ’in sahip olduğu Müslümanlığı Allah bizden uzak tutsun. Biz onları hiçbir şekilde benimsemiyoruz ve yakıştırmıyoruz kendimize ama hala onları ideal noktada gören Hz Peygamber zamanında böyleydi diyerek birisinin arkasından gidenler var. Yani İslam’ı temsil ediyorum iddiasında olanların sadece üzerindeki cübbesine ve başındaki sarığına bakmamamız lazım. Piyasayı bunlar dolduruyor ve bunların her yaptığı konuşma bizden bir şeyler götürüyor.” dedi.

“BAŞÖRTÜLÜ BİR POLİSİN BAŞÖRTÜLÜ KADINA ZULÜM ETTİĞİ ÜLKEDE…”

Bülent Arınç, “Başörtülü bir polisin başörtülü kadına zulüm ettiği bir ülkede kime ne anlatabilirim. Başörtüsü için eşiyle, kızıyla mücadele etmiş bir insan olarak bugün başörtüsünü kurtarmış ama pek çok şeyini kaybetmiş insanlarla muhatap olmaktan üzülüyorum. Başörtüsüne biz Allah’ın emri diye sahip çıktık.” ifadelerini kullandı.

“ESKİDEN 70 TL’YE DOLDURDUĞUNUZ FİLE 500 TL’YE DOLMUYORSA BİR ŞEY VAR KARDEŞİM BUNU GÖRMEZDEN GELMEYİN”

Gıda pahalılığı ve soğanın kilosunun 30 TL’ye çıkması sorulan Bülent Arınç, “Çevremizdeki insanlar bize; ‘bu gidişle 500 TL de verseniz et bulamazsınız’ dediler. Tarım ve Orman Bakanlığının başında işini bilen çok sevdiğimiz bir insan var. Vahit bey bu işin çaresini bulacaktır ama kısa vadede ne kadar bulacak onu bilemiyorum. Vahit Kirişçi bu işin çilesini çekendir. Geçmişte Polonya’dan veya diğer ülkelerden et ithal ederek bugünü görmeyenlerin hatalı olduğunu söylüyorum. Eskiden 70 TL’ye doldurduğunuz file 500 TL’ye dolmuyorsa bir şey var kardeşim bunu görmezden gelmeyin. Sorunu kabul etmek lazım. Bu dürüstlüktür. Halka, pahalılık var, bunun makul sebepleri var diyebilmek gerekir. Ben bunların hepsini çözeceğim bana güvenin diyebilmek lazım. Millete güven vererek, onların daha sabırlı olmasını istersin. Pahalılık varken birisi çıkıp; ‘pahalılık yok bu bir psikolojik olaydır’ dedi. Ben o zaman daha çok kızdım. Hanımla pazara çıkıyoruz. Pazar yerlerindeki fiyatlar bazen marketlerin de üzerinde. Günün sonunda bu krizi üç harfliler diyerek marketlere bağladılar. Yapmayın, bu kadar basit değil bu olay. Bunun sebebi maliyet enflasyonudur. Maliyet artıkça bunların fiyatı da artar.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir