Emekliye çifte müjde! ‘Aylıklar’ 7500 TL ikramiye 2000 TL

MİTHAT YURDAKUL/ANKARA- AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılması, geçici işçilere kadro verilmesi ve emekliye verilen bayram ikramiyesinin tutarının 2 bin liraya yükseltilmesini içeren 18 maddelik kanun teklifini, TBMM Başkanlığı’na sunduklarını açıkladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Meclis Başkanlığı’na sundukları 18 maddelik yasa teklifinin detaylarını paylaştı. Elitaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye çıkarılacağı yönündeki açıklamasını hatırlatarak, “Bu düzenlemeden hem Bağ-Kur, hem SSK’lılar, hem de bu sene emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında emekli olmasını planladığımız 2 milyon 250 bin vatandaşımız faydalanacak. EYT kapsamında giren vatandaşlarımızdan yoğunlukla 5 bin 500 TL emekli maaşı alacaklar vardı. Onların da emekli maaşlarının rakamı 7 bin 500 TL’ye çıkmış olacak. Bu çerçevede 11 milyona yakın vatandaşımızın bundan faydalanacağını tahmin ediyoruz. Ama 6 milyona yakın kısım 2 bin liraya yakın bir artıştan faydalanacak. Diğerleri 7 bin 500 TL altında kim varsa 7 bin 500 TL alacak” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Elitaş, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye çıkmasıyla birlikte diğer emeklilerin tepki gösterdiği ve bu konuda bir düzenleme olup olmayacağına ilişkin soruya, “Hayır. 5 bin 500 TL iken de aynı durum vardı. 3 bin 500 TL iken de aynı durum vardı. O zaman niye tepki göstermediler” dedi.

BAYRAM İKRAMİYESİ

Öte yandan dün ikinci bir basın toplantısı daha düzenleyen Elitaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini, Ramazan Bayramı’ndaki emekli ikramiyelerinin 2 bin TL’ye çıkarılmasına ilişkin düzenlemeyi de bu yasa teklifine ekleyeceklerini duyurdu.

GEÇİCİ İŞÇİLERE SÜREKLİ KADRO

AK Parti’nin teklifine göre, yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine dosya bazında 5 bin 500 TL olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı, 7 bin 500 TL’ye yükseltilecek. Teklif, halihazırda 7 bin 500 liranın üzerinde aylık alan emekliler için ise bir değişiklik öngörmüyor. Bir diğer maddeyle de Sosyal Güvenlik Kurumu’nca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda ödenmekte olan bin 100’er TL’lik ikramiye, 2 bin liraya yükseltilecek.

Teklife göre, kamuda geçici işçi çalıştırma süresi uzatılarak, 12 aya kadar istihdama imkân sağlanacak. Geçici işçilerin çalışma sürelerini uzatma işlemleri, geçici işçiyi çalıştıran idarelerce doğrudan yapılabilecek. Kamu kurumları ve KİT’lerde çalışan geçici işçiler, çalıştırıldıkları işyerlerinde boşalan sürekli işçi kadrolarına, işyerinde geçirdiği hizmet süresi esas alınarak geçirilecek. Geçici işçilerin geçiş yapabileceği kadrolar için aranan nitelikler ve boş kadro sayısı, bir ay önceden işyerinde ilan edilecek.

YÜKSEK YARGIYA ÜCRET AYARI

Teklifle yüksek yargıdaki görevlilerin özlük haklarında düzenlemeye gidilecek. Buna göre, Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Yargıtay Birinci başkanvekilleri, Danıştay başkanvekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin ek tazminat oranı 25.000 puan artırılarak, Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyeleri ile eşitlenecek. Bu kapsamda, kıstas aylık oranı ve ek göstergeler de yükseltilecek.

DEPREM KAHRAMANLARI

Kanun teklifinin yasalaşması halinde deprem, yangın, sel gibi afetler ve tehlikeli salgın hastalıkların önlenmesi veya mücadele edilmesi için yaptığı katkılarla üstün fedakârlık ve yararlık gösteren Türk vatandaşlarına Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası verilecek. Bu alanda başarı gösteren yabancılara ise Cumhurbaşkanı kararı ile Üstün Fedakârlık Nişanı takdim edilecek. Muharip gaziler arasındaki aylık farklılıkları giderilerek, Kurtuluş Savaşı’nda İstiklal Madalyası’na hak kazananların aileleri ile Kore Savaşı ve Kıbrıs harekatı dolayısıyla bağlanan aylıklar eşitlenecek ve tüm gazilere asgari ücret tutarında aylık ödenecek. Hak sahibinin ölümü halinde aylık, dul eşe yüzde 75 oranında bağlanacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*