Münevver Karabulut cinayeti yeniden gündemde: Suçtan aile sorumlu olur mu?

Oyuncu Nilperi Şahinkaya’nın 2009’da Münevver Karabulut’u katleden Cem Garipoğlu’nun kız kardeşi Sakine Garipoğlu ile fotoğraf paylaşması sosyal medyada tepkilere neden olurken cinayeti de yeniden gündeme getirdi.

Sosyal medya kullanıcıları Garipoğlu Ailesi’nin ‘toplumdan dışlanması gerekirken hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam ettiğini’ belirterek tepki gösterdi. Olay yeni bir tartışma başlattı: “Suçtan aile de sorumlu olur mu?”

Sakine Garipoğlu (ortada), Nilperi Şahinkaya (solda).

‘PAYLAŞIMLAR GAYRİ İNSANİ’

Hürriyet’ten Fulya Soybaş’a konuşan Karabulut Ailesi’nin avukatı Rezan Epözdemir, “Suçtan aile sorumlu olur mu?” sorusunu yanıtladı.

Epözdemir, “Şüphesiz suç ve cezada ‘şahsilik’ ceza yargılamasının temel-evrensel prensibidir ancak ortada vahşi bir cinayet ile ailesinden koparılan bir kız ve o enkazın altında kalan bir aile var. Dolayısı ile failin ailesi paylaşımlar konusunda hassas olmalı. Tüm usulsüzlükler bir yana, aile Karabulut Ailesi’nden af bile dilememiştir. Yıllar sonra bile insanın kanına dokunacak paylaşımlar yapmaya devam etmeleri ise gayri ahlaki ve gayri insanidir” dedi.

‘VİCDANİ DEĞİL’

“Tüm bu yaşananlara rağmen Garipoğlu Ailesi’nin sanki hiçbir şey olmamışçasına yaptığı paylaşımlar kamuoyu vicdanını haklı olarak rahatsız etmekte” diye konuşan Epözdemir, “Müvekkil aile aynı acıyı her defasında yeniden yaşamakta. Ki cinayetin işlendiği evdeki ‘kanlı kanepe’ üzerinde poz verdiler. Maktülün bedeninde V kesikleri varken Sakine Garipoğlu, V şeklinde bir makas fotoğrafı paylaştı. Yani bu paylaşımlar kabul edilebilir olmadığı gibi vicdani de değil” değerlendirmesinde bulundu.

‘SOSYAL MEDYA YARGI DAĞITIYOR’

Hukukçu-yazar Cengiz Hortoğlu da olayları tek tek ele almak yerine genel bir pencereden bakmak gerektiğini belirterek, “Elbette suç bireyseldir, aile bireylerini etkilememelidir” dedi.

Hortoğlu şöyle devam etti: “Annen, baban ya da kardeşin suç işledi diye cezasını niye sen çekesin? Bu ahlaki de değil etik de. Arada sadece kan bağı var ya da aynı soyadını taşıyor diye kimse başkasının suçunun bedelini ödememeli. Kişilere ve durumlara empati ile yaklaşmak gerekir. Yargı kesin hüküm verdiyse buna saygılı olunması gerektiğine inanıyorum. Söylentilere kulak asılmamalı. Aksi hem mağdura hem de diğer tarafa zarar verir. Ama bugün kimin kimle arkadaşlık edeceğine, kimle görüşüp görüşmeyeceğine hatta ne giyeceğine bile sosyal medya karar veriyor. Sosyal medya ‘yargı dağıtıyor’. Bu çok tehlikeli. Bu olay özelinde değil ama bugüne kadar mahkemece aklanmış olmasına rağmen birçok insan sosyal medya linçi sebebi ile işlerini, sosyal hayatlarını kaybetti. Bu mu doğru olan? Dolayısıyla daha adil daha objektif bir pencereden bakmalı olaylara.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir